Przykładowy kalendarzyk

Poproszono mnie, abym rozpisał przykładowy dzień suplementacji, a także abym podał miejsca, gdzie najtaniej kupić suplementy i pomógł wybrać najskuteczniejsze. Trochę mnie sumienie gryzie, bo parę miesięcy zajęło mi znalezienie czasu żeby to zrobić, no ale słowo się rzekło… Postaram się zrobić to w miarę przystępnie i tak, żeby było w miarę tanio.

Na początek uwaga: nie trzeba stosować wszystkich wypisanych tu suplementów, istotne są te, których akurat mamy niedobory. Problem w tym, że nie wiemy, czego nam brakuje. Stosowanie wszystkich jest dość problematyczne, z uwagi na cenę, ilość tabletek oraz ewentualne skutki uboczne oraz interakcje, może się okazać, że jesteśmy na przykład uczuleni na jakiś barwnik stosowany w jednym jedynym suplemencie, teraz dojść do tego która z 20 tabletek odpowiada za wysypkę… Nie będę też rozpisywał terapii na wypłukanie metali ciężkich, to jest coś niejako poza suplementami, powinno być wykonywane oddzielnie.

Poniżej jest rozpiska WSZYSTKICH możliwych supli, ale oczywiście można z tego wybrać tylko 2-3 najważniejsze. Nie ma pewności, że wszystkie niżej wymienione rzeczy są korzystne, na przykład nie wiadomo, jak chorzy reagują na tryptofan.

Rano, razem z największym posiłkiem (jeśli zawiera tłuszcze):

Wapń – 400 mg
Magnez – 150 mg
Witamina B complex wraz z B12
Omega 3 – 1000 mg EPA
Olej z wiesiołka – 1 łyżka
Witamina D3 – 3000 IU w zimie, 500 IU latem
Witamina K2
DHEA
Lecytyna sojowa – 10 gramów
Beta alanina – 2 gramy (patrz przypis na dole)

W południe, razem z obiadem:

Urydyna – połowa dziennej porcji
Betaina – 2 gramy
Omega 3 – 1000 mg EPA
Olej z wiesiołka – 1 łyżka
MSM – 1 do 2 gramów
Bor – przez pierwsze miesiące do 10 mg dziennie, potem po 3 mg.
Miedź – 2 mg
Cynk – 10 mg
Beta alanina – 1 gram

(jeśli podczas obiadu jemy więcej tłustych rzeczy, niż podczas śniadania, zamieniamy rozpiskę miejscami i suplementy z śniadania jemy przy obiedzie, obiadowe zaś przy śniadaniu)

Kolacja

Wapń – 400 mg
Magnez – 150 mg
Lit – 5 do 10 mg
Urydyna – druga połowa
Beta alanina – 1 gram

Przed samym snem – tryptofan 0,5-2 gramy jeśli cierpimy na bezsenność i / lub zespół niespokojnych nóg, oraz żelazo około 30 mg, jeśli w badaniu mamy niski poziom ferrytyny

Uwaga odnośnie beta alaniny – bierzemy ją tylko kilka tygodni, potem robimy przerwę i zamiast niej bierzemy 3 razy dziennie po 1 gramie tauryny przez powiedzmy 10 dni, potem wracamy do początku cyklu. Beta alanina w takich dawkach może wywołać silny niedobór tauryny, stąd konieczność takich zmian.

Teraz najważniejsze – gdzie kupić to wszystko? Część rzeczy jest opisanych na forum, jeśli ktoś lubi bawić się w małego chemika… pozwala to zaoszczędzić duże, duże sumy pieniędzy. Wapń, magnez, cynk, miedź, lit – można mieć za grosze, aczkolwiek akurat wapń i magnez są dość tanie, a samodzielne suplementy po prostu niesmaczne i trudne w dawkowaniu. Instrukcja przygotowania pozostałych:

klik

klik

(stare forum już nie istnieje, ale na rynku pojawiły się już dość tanie suplementy, których nie było gdy tworzyłem stronkę)

Bardzo gorąco polecam zakupy w sklepach internetowych Iherb lub Vitacost w USA – pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy i daje dostęp do rzeczy, których nie można kupić w Polsce, nie ma też ryzyka, że kupimy na allegro opakowanie wypełnione talkiem od jakiegoś przedsiębiorczego rodaka.

B12 najlepiej kupić na Iherb lub allegro. Witamina B complex: każda mocna multi dla sportowców powinna być OK, ewentualnie zwykła, apteczna za kilka zł, ale w dużych dawkach. Omega 3: dowolne tabletki z apteki. Lecytyna sojowa: dowolne tabletki z allegro albo (wielokrotnie taniej) lecytyna w proszku, w marketach są lecytyny firmy dr Soya, w sklepach dla sportowców Vitalmax, na allegro można kupić na wagę lecytynę słonecznikową, co wychodzi najtaniej (i według mnie jest ona najsmaczniejsza, czy raczej najmniej odrzucająca). Nie każdy jest w stanie znieść smak lecytyny w proszku, ale niektórym to smakuje. Żelazo: dowolne tabletki z apteki, jeśli pojawią się problemy żołądkowe, można spróbować formę fumaranu. Betaina: najtańszy preparat z allegro, ale ważne żeby to NIE była betaina HCL, która jest zupełnie innym suplementem. Najlepiej szukać pod nazwą TMG albo trimetyloglicyna. Dla odważnych, za chyba 30 zł można kupić kilogram przeznaczony do karmienia koni, taka sama ilość tabletkowanych może kosztować nawet ponad tysiąc zł. Witamina K2: najlepiej kupić na iherb.com – wpisać w tamtejszą wyszukiwarkę super k2, nie podam dokładnego linku bo co chwilę zmieniają. Powinna mieć w składzie jednocześnie formy MK1, MK4 i MK7. Olej z wiesiołka: można poszukać w sklepach internetowych, wpisując w google np olej wiesiołka sklep, ostatnio (2020) w marketach pojawia się olej z ogórecznika i z wiesiołka w przystępnych cenach. MSM: allegro, jest kilkadziesiąt ofert, do wyboru. Witamina D3: należy zwrócić uwagę na to, aby w składzie był jakiś tłuszcz, na przykład olej sojowy, obecnie bez problemu można to kupić w każdej aptece, aczkolwiek dalej oferty z USA są najtańsze. Beta alanina: najtańsza dostępna forma jest w opakowaniach kilkuset gramów, co może wystarczyć nawet na 2 lata suplementacji. Ideałem jednak jest beta alanina wraz z histydyną, ciężka do kupienia i droższa. Histydynę można kupić oddzielnie. Jeśli ktoś chce kupić lit gotowy do suplementacji i nie bawić się w samodzielne przygotowanie – również należy skorzystać z iherb.com (uwaga z roku 2017 – znikł z oferty, niestety). Miedź w formie gotowych preparatów dostaniemy na allegro, cynk w aptece albo też na allegro. Tryptofan jest niestety dość drogi.